Műtét
2013.03.10. 17:10
Sajnos az élet nem mindig kegyes doromboló barátainkkal, s néha nekik is fel kell feküdniük a műtőasztalra. Szerencsére az esetek többségében rutin műtétekről van szó, amikor a gazdi sokkal jobban aggódik, mint az orvos.
Fontos, hogy beszéljük meg az orvossal, mikor és milyen okból visszük be a cicánkat műtétre! Ilyenkor azt is megtudjuk, hogy a műtét előtt nagyjából mikor ehet utoljára a cica. Általában a műtét napján már nem szabad őt etetni!
Az orvoshoz boxban vigyük el a cicát, és úgy is hozzuk el! Lehetőleg autóval vigyük haza (kivéve, ha a szomszédban lakunk), hogy az altatásból ébredező cicánk számára kellemesebb legyen az út!
A gazdi addig van bent a rendelőben, míg a cica megkapja az altatót. Míg a kutyák vénába, addig a macskák izomba kapják az injekciót - ez fájdalmasabb, de a legtöbb macskát nem lehet kanülálni (nem csak azért, mert kicsik a vénáik, túl agresszívan is tiltakoznak a dolgok ellen). Mikor a cica már bóbiskol, a gazdi a váróban leül, s türelmetlenül várja a műtét eredményét.
A műtéteket steril környezetben, steril eszközökkel végzik, s a macska a végén antibiotikumot is kap az esetleges fertőzések elkerülése végett.
A műtét hosszúságától és a kapott altató mennyiségétől függően a macska akár néhány órán belül ébredezni kezdhet. Fontos, hogy addig ne adjunk neki enni és inni, amíg teljesen magához nem tér! Ez elvileg 12 óra, gyakorlatilag a macskától és a műtéttől függ, az én cicáim ivartalanítás után néhány órával már ugráltak.
Ha a macskán nem felszívódó varratokat hagytak, nagyjából egy héttel később vissza kell menni varratszedésre! Ha bármi furcsát tapasztalunk a seb körül, ne habozzunk, azonnal menjünk az állatorvoshoz! Inkább legyen vaklárma, minthogy szemet hunyjunk egy elfertőződött seb felett!
S
|