Először is leszögezném, hogy én magam teljes mértékben az ivartalanítás mellett állok! Két kandúrom van, mindketten átestek a procedúrán. Mindenkit csak buzdítani tudok, hogy a macskáikon – legyenek azok akár nőstények, akár hímek – végeztessék el az egyszerű műtétet.
Mivel egy állatorvosi rendelőben vagyok ún. segéd, ezért többször is alkalmam nyílt már arra, hogy nemcsak az ivartalanítás előnyeivel, de a műtét menetével is tisztában legyek.
Fontos megjegyeznem, hogy a macskát mindenképpen az állatorvos műtőjében ivartalanítsák! A kandúrokhoz gyakran csak kihívnak egy „hozzáértőt” – és igencsak embertelen körülmények között fosztják meg őt a férfiasságának bizonyítékától (fej és felső végtagok leszorítása, gyors nyissz, és kész). Minden valamire való állatorvos elaltatja és érzésteleníti a macskát, fertőtleníti a kérdéses területeket, hogy a macska számára a kockázat és a kellemetlenség érzetétől mentesen zajlódjon a dolog.
Persze, mint minden műtétnek, ennek is vannak kockázatai, de a rosszul sikerült műtétek száma elenyésző! A kandúrokat gyorsan, 10 perc alatt ivartalanítják, a nőstényeket kicsit hosszabb idő alatt, de az is 30 percen belülre tehető idő.
Vegyük számba, mit érdemes tudni az ivartalanított macskákról!
Hímeknél:
-
Mivel a nem ivartalanított kandúroknak viszonylag nagy vadászterületük van (ez akár meghaladhatja a 3 km2-t is!), elkerülhetetlenek a viták, verekedések a többi macskával. Ivartalanítás után a kandúr kevesebbet jár el otthonról, s nem is megy olyan messzire. Mivel nem áll le verekedni a többi kandúrral, kevesebb az esélye annak, hogy a többiek által félholtra verve, vérző sebekkel és fertőző betegségekkel jön haza.
-
Megkíméljük őket (a konfliktusok elkerülése által) a stressztől. Egy sokkal nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb macskát kapunk!
-
Ne higgyük azt, hogy az ivartalanított kandúr folyton csak alszik, teljesen eltunyul! Igaz, nyugodtabb lesz. De emellett megmaradnak az igazi, macskás tulajdonságai: olykor eljár vadászni, fára és háztetőre mászik, bejárja az utcát, vidáman kapkod a mozgó játékok után. A személyisége nem fog változni!
-
Milyen lehet a tudat, hogy a nem ivartalanított kandúrunk sok, gazdátlanná váló kiscica apja lehet? Ma már nagyon nehéz az apróságoknak gazdát találni, legtöbbjük a menhelyen vagy az utcán köt ki – és ez még a jobbik eset, mivel életben maradnak!
-
Tévhit, hogy az ivartalanított kandúroknál nagyobb az esély húgyúti betegségekre. Ma már egyértelműen bebizonyították, hogy ennek semmi köze nincs az ivartalanításhoz, más macskáknál ugyanolyan arányban fordulhat elő!
-
A műtétre akkor kerítsünk sort, ha a macska heréi már kifejlődtek teljesen, erre akár már 8 hónapos korban is sor kerülhet! Ellenkező esetben, ha túl korán műtik meg, bizony előfordulhatnak későbbi rendellenességek.
-
A műtétet bármilyen korban el lehet végezni később, nincs felső határ!
-
Az állatorvos nem hagy külső, nem felszívódó varratokat a macskán.
Nőstényeknél:
-
Fő probléma, hogy a nőstény macskákon nehéz észrevenni, ha ivarzanak. Általában, ha ez már bekövetkezik, úgymond „elkéstünk”, hiszen a macska ilyenkor kifejezetten keresi a kandúrok társaságát. Az ivartalanítást akkor is el lehet végezni, ha a macskánkban már növekednek az utódok, de ez természetesen kellemetlenebb cicánknak (és persze a műtétet végző állatorvosnak).
-
Mint a kandúroknál, a nőstény macskáknál is kisebb ezek után az esélye annak, hogy kedvencünk sebesülten, betegen kerül haza (ha hazakerül).
-
A nőstény macska személyisége, macskasága sem változik!
-
Az ivartalanított macskát több betegségtől is megkímélhetjük. A petefészek és a méh elrákosodását megelőzhetjük! Hosszabb, nyugodtabb, egészségesebb életet biztosíthatunk a macskánknak!
-
Ha mégis beüt a baj, és egy nap kiscicákat találunk kedvencünk alatt, nekünk kell róluk gondoskodni. Fogunk találni mindannyiuknak gazdát? Szinte lehetetlen. Legjobb esetben is csak menhelyre kerülnek a kiscicák, rosszabb alkalommal embertelenül végeznek velük.
-
Néhány esetben az állatorvos csak a petefészket távolítja el a macskából. A további szaporodás így is megakadályozott már, ez azonban azt jelenti, hogy a későbbiekben akadhat még komplikáció a macska méhével (természetesen nem 100% az esélye annak, hogy ez bekövetkezik, de nem jobb, ha 100%-ra tudjuk, hogy nem fog?), éppen ezért ajánlatos teljesen „kipakolni” ezeket a szerveket a macskából.
-
Ellentétben a kandúr macska ivartalanításával, a nőstény macskán az állatorvos hagy néhány fel nem szívódó varratot is. Ezeket néhány nappal a műtét után az állatorvos eltávolítja, nem okoznak komplikációt, kellemetlenséget a macskának!
-
Ahogy a kandúroknál is, a nőstényeknél is várjuk meg a műtéttel a macska teljes kifejlődését, nehogy komplikációk adódjanak abból, hogy túl hamar távolították el egyes szerveit!
Teendők a műtét előtt:
-
Kérjünk időpontot az állatorvostól! Neki tisztában kell lennie vele, hogy aznap műtétet kell végeznie.
-
A kérdéses nap előtt etessük meg utoljára a macskát! A műtét napján ne kapjon enni, mert az könnyen hányáshoz vezet majd! Inni is keveset kapjon!
-
Legalább fél nappal a műtét előtt zárjuk be a cicát, hogy a megbeszélt időpontot ne kelljen azért lemondanunk, mert a macskánk éppen bóklászni indult, s nem találjuk!
-
A műtétet követően (a kapott altató hatására) macskánk kicsit kótyagos lehet. Amíg nem látjuk őt teljesen ébernek, ne adjunk neki enni és inni (hiszen félrenyelhet), valamint ne hagyjuk őt felügyelet nélkül! Ilyenkor szédelegve sétál, könnyen beütheti magát bárhová. A legjobb, ha ilyenkor a lakásban tartjuk a cicát, s figyeljük, mit csinál!
-
Ha a macskánkon külső, kiszedhető varrat is található, nagyjából egy héttel a műtét után vissza kell vinnünk a cicát az állatorvoshoz, varratszedésre! Ha úgy látjuk, hogy a műtéti heggel valami nincs rendben (gennyezik, felszakadt), haladéktalanul vigyük el kedvencünket az orvoshoz!
Piszkos anyagiak
Igen, az ivartalanítás pénzbe kerül. Gyűjteni kell rá, sokan nem emelhetik csak úgy ki a zsebükből az összeget.
De gondoljunk csak bele!
Ha kandúrunk van, s törődünk vele, olykor-olykor bizony el kell majd vinni állatorvoshoz, hogy a verekedések nyomait megvizsgáltassuk az állatorvossal! Ilyenkor gyógyszert kaphat, varrhatják a sebeit, felszúrhatják a tályogokat – ezek nem csak pénzbe kerülnek, de rengeteg kellemetlenséggel is járnak a macskának!
Ha nőstényünk van, évente akár kétszer is számíthatunk egy kupac szőrgolyó megjelenésére. Ha felneveljük őket (ami szintén pénz), még mindig nincs garancia, hogy jó helyre kerülnek. Ha emberségesen végzünk velük, és az elaltatás mellett döntünk, az szintén pénzbe kerül (és végignézzük, ahogy meghal egy alom kiscica). Ha embertelenül végzünk velük... akkor ott helyben végezzünk önmagunkkal is, mert jobbat nem érdemlünk.
Látjuk tehát, hogy ha nem ivartalanítjuk a macskánkat, akkor is rengeteg, anyagi kiadásokkal járó kellemetlenségbe ütközünk! A legtöbb állatorvos engedélyezi a részletre fizetést, nem kell ódzkodni attól, hogy kellemetlen ezt az opciót választani! Kicsit gyűjtögetünk, nem kell lemondani a napi betevőről, hogy macskánk ivartalanítva legyen! De ha szép lassan gyűjtjük a pénzt, hamar összejön.
Biztosítsunk boldog, nyugodt és egészséges életet macskáink számára! Ne hagyjuk, hogy az utcán kóborló, koszos, beteg macskák száma a mi hibánkból gyarapodjon!
S
|